The art processing of metal is one of the oldest and the most widespread  branches of the Armenian folk  art. From  the  earliest  times  on the  base  of  blacksmithing  some  other separate  branches appeared: copper-smithing,  gold-smithing.
The art processing of metal was widely known in Medieval centuries which was conditioned by creating church items: religious relics and manuscripts. In XVII-XIX centuries  the famous centers of metal treatment were Van, Bitlis, Akhaltskha, Alexandrapol and other centers with Armenian population. Church items (vases, cups, censers, candle-sticks, trays) also utilitarian items made of copper and other metals (cauldron, mugs, trays, cigarette-cases, bags, belts, adornments) have been created in these centers. The production was also exported to other countries.
Different ways of art processing of metal  such as chasing, melting, casting, filigree, gilding, enameling, niello, incrustation with precious and semiprecious stones were used by Armenian masters. The belts made in Vaspourakan region were so different from that of made in Zangezour or Akhaltskha technically, designs, ornaments and style.
During the Soviet Power the art processing of metal developed newly. The best traditions of art processing of metal are inherited by the contemporary masters Vahan and Gabriel Hatsagortsyan, Hrachik Stepanyan, Zhirayr Chuloyan, Gurgen Torosyan. Preserving the traditional ways of metal processing they find out new ways, methods, constructions and designs.
The creations of Armenian masters are displayed in the hall of art processing of metal at H. Sharambeyan Museum of Folk Arts. These samples have been displayed at different exhibitions in many countries.