Ժողովրդական` պրիմիտիվիստ նկարիչներն այն ստեղծագործողներն են, ովքեր, չստանալով պրոֆեսիոնալ կրթություն, ներգրավված են երկրի գեղարվեստական ընդհանուր գործընթացում: Այս ստեղծագործողներին բնորոշ են պատկերների մեկնաբանությունն ու պարզությունը: Միևնույն ժամանակ նրանց ստեղծագործություններին ներհատուկ են աշխարհընկալման անմիջականությունը և գեղարվեստական մեթոդների օրիգինալությունը: Հենց այս առանձնահատկություններն են ժողովրդական նկարիչների արվեստի ներքին գրավականը:
Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնում պահվում են ժողովրդական նկարիչների հազարից ավելի գեղանկարչական աշխատանքներ: Գերասիմ Ամիրյան, Հովհաննես Համբարձումյան, Ասատուր Ճերմակյան, Նունուֆար Պողոսյան, Քնարիկ Պողոսյան, Խաչատուր Ֆրանգուլյան. նրանցից յուրաքանչյուրն իր ուրույն ոճով արտահայտել է իր աշխարհընկալումը, մտքերն ու զգացմունքները: